UA
EN
111
2222
UA
EN
Розділи

Транскордонне управління водними ресурсами

   У рамках проекту ГЕФ "Транскордонне співробітництво та комплексне управління водними ресурсами в басейні річки Дністер", бенефіціаром якого виступало Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, було проведено уточнення проекцій зміни клімату та річкового стоку у басейні Дністра до середини XXI століття (2021-2050 рр.) щодо останнього кліматичного періоду (1991-2019 рр.). Аналіз отриманих результатів показав, що до середини XXI століття очікується подальше збільшення приземної температури повітря на всій території басейну Дністра. Зміни кількості опадів у разі підвищення температури, ймовірно, будуть неоднорідними на території басейну протягом року за різних сценаріїв.
   Ймовірний перерозподіл опадів між сезонами: збільшення взимку та зменшення восени. Найбільші зміни очікуються в нижній течії, де влітку ймовірно їхнє суттєве зменшення. Негативним фактором є зменшення величини підземного стоку від верхньої до нижньої частини басейну. В цілому по басейну його прогнозна величина має тенденцію до збільшення, проте зростання буде забезпечене за рахунок притоків, розташованих у верхній і, частково, середній частинах басейну. Для притоків, розташованих у нижній частині басейну, прогнозоване зменшення величини підземного живлення призведе до пересихання у міжсезонний маловодний період року.
   Враховуючи, що основна частина стоку Дністра (88,0%) формується вище за створ Дністровського гідровузла, прогнозовані кліматичні зміни не призведуть у найближчі 30 років (до 2050 р.) до виникнення проблем у водоспоживачів, які використовують воду з русла самого Дністра навіть у його нижній течії (територія Молдови та Одеської області України).
   Прогнозні зміни кліматичних параметрів і величин загального та підземного стоку, отримані за наведеними вище сценаріями, припускають суттєве зменшення стоку притоків Дністра в нижній течії (нижче за створу Дністровської ГЕС), а в період літньо-осінньої межі можливе повне припинення поверхневого стоку таких річок. Незважаючи на те, що обсяг водокористування в басейнах цих річок становить лише кілька відсотків від загального обсягу басейну, слід врахувати прогнозні зміни при плануванні використання водних ресурсів зазначених річок.
   Роль Дністровського гідровузла в регулюванні стоку Дністра та забезпеченні водою споживачів, розташованих у нижній течії річки, а також у вирішенні екологічних проблем в умовах зміни клімату, зростатиме. Це вимагає коригування Правил експлуатації гідровузла з урахуванням можливих змін клімату та характеристик водного режиму.
   З повним текстом дослідження, резюме, аналізом для Одеської області до 2050 року можна ознайомитися за посиланням та на сайті проєкту.
Анонси
10 грудня 2021 року Відбудеться ІІ міжнародна науково-практична конференція «Зелена економіка та низьковуглецевий розвиток: міжнародний та національний вимір».Форма участі: дистанційна.
18.11.2021
(від розробників національного стандарту України ДСТУ ISO 14065:2015 (ISO 14065:2013, IDT) «ПАРНИКОВІ ГАЗИ. Вимоги до органів з валідації та верифікації тверджень щодо парникових газів для їх застосування у разі акредитації чи інших форм визнан...
17.11.2021
10 листопада 2021 р. о 16.30 год. відбудеться он-лайн лекція завідувачки кафедри екобіотехнології та біорізноманіття Факультету захисту рослин, біотехнології та екології Національного університету біоресурсів і природокористування України, к.б.н. Олени Юріївни Кваско «Роль цитоп...
08.11.2021

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: Module 'modperf_ext' already loaded

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: