UA
EN
111
2222
UA
EN
Розділи

Робота на морозі. Як захистити працівників від переохолодження

Якщо працюєте на морозі

 

    Працівник, який виконує свої обов’язки на вулиці взимку, при низькій температурі, піддається ризику переохолодження та небезпечного обмороження.

    Положення Трудового кодексу та відповідні розпорядження визначають зобов’язання роботодавця щодо працівників. Аналізуючи їх, роботодавець зобов’язаний забезпечити належні умови працівникам у зимовий період, особливо тим, хто працює на вулиці, оскільки вони є найбільш вразливими до негативного впливу низької температури.

Галузевий начальний центр з питань охорони праці та Сектор з питань охорони праці Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України  звертається до керівників підприємств та організацій вжити заходів з попередження нещасних випадків під час пониження температури повітря.
   
Останнім часом в Україні встановилася холодна морозна погода. Відтак у працівників, які виконують роботи на відкритому повітрі та в умовах ускладненої погодної ситуації, збільшується ризик виникнення переохолодження організму. Саме тому керівникам підприємств бажано обмежити відрядження своїх працівників та вжити відповідних заходів для організації безпечного виконання ними робіт.
Сильні температурні коливання у робочій зоні належать до шкідливих і небезпечних факторів. Шкідливі умови праці передбачають роботу при температурі повітря нижче -10°С. Якщо температура опускається нижче -30°С, то такі умови праці визначаються як «небезпечні». У такому випадку допускається виконання лише невідкладних робіт.
 

Як захистити працівників від переохолодження

 

Для попередження можливого переохолодження працівників у холодний перiод року в примiщеннях, де на робочих мiсцях мiкроклiматичнi умови нижче допустимих величин (ДСН 3.3.6.042-99 «Санітарні норми мікроклімату виробничих приміщень»), вживають таких заходів: влаштовують повiтрянi або повiтряно-тепловi завiси бiля ворiт, технологiчних та iнших отворiв у зовнiшнiх стiнах, а також тамбури-шлюзи: видiляють спецiальнi мiсця для обiгрiву, встановлюють засоби для швидкого та ефективного обiгрiвання верхнiх i нижнiх кiнцiвок (локальний променево-контактний обiгрiв тощо); встановлюють внутрішньо змiнний режим працi та вiдпочинку, що передбачає можливiсть перерв для обiгрiву; забезпечують працівників засобами iндивiдуального захисту (одяг, взуття, рукавиці).

 

Як потрібно одягатись  

 

Основні рекомендації особам, які працюють на відкритих промислових майданчиках: одягайтеся багатошарово. Одягніть на себе кілька легких кофт замість однієї теплої. Це дозволить запобігти спітнінню, яке на морозі небезпечне. З цих же міркувань одяг має бути цілком вільним; захищайте відкриті ділянки шкіри. Не забувайте вдягати рукавиці, а ніс та вуха захищати шапкою, шарфом, піднятим коміром; якщо працюєте цілий день на морозі змінюйте мокрий одяг на сухий, щоб уникнути переохолодження; заходьте кожні півгодини-годину у тепле побутове приміщення, якщо ви працюєте цілий день на вулиці, зігрійтеся гарячою кавою, чаєм чи супом.

 

Що забороняється  робити при складних умовах

 

У холодну пору року, особливо при ускладнених погодних умовах, категорично забороняється: торкатися металу голими руками. Метал дуже добре проводить тепло, а отже, миттєво забирає його, і у місці зіткнення може виникнути обмороження. Те саме стосується бензину. Він може дуже швидко обморозити шкіру при зіткненні, а отже, під час роботи з подібними матеріалами на морозі неодмінно використовуйте водонепроникні рукавички.

Забороняється також вживати спиртне, оскільки алкоголь розширює судини на поверхні тіла, що призводить до швидших втрат тепла. А це заважає судинам оберігати від тепловтрат внутрішні органи. Крім того, алкоголь просто послаблює власний контроль за ситуацією, що заважатиме вберегтися від ушкоджень у складних умовах. Нікотин також не найкращий помічник у боротьбі з холодом через свій згубний вплив на стінки судин.

Хоч як дивно, утім, саме погодні умови визначають порядок виконання того чи того виду роботи. А відтак роботодавець має вибудувати процес так, щоб він відповідав будівельним нормам і правилам, нормативно-правовим актам з охорони праці, проектно-технологічній документації, зокрема проектам виконання робіт, технологічним картам, інструкціям з експлуатації конкретних механізмів, машин, устаткування та інструкціям з охорони праці. Зокрема, базовим документом, що ним маємо керуватися насамперед, є Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу (далі — Гігієнічна класифікація), затверджений наказом МОЗ України від 08.04.2014 № 248, в пункті 6.3 розділу ІІ якого зазначено, що класи умов праці можна визначити, керуючись: додатком 7 до Гігієнічної класифікації, коли йдеться про виконання робіт у виробничих приміщеннях в холодний період працівниками, що не мають спецодягу; додатком 8 до Гігієнічної класифікації, коли йдеться про роботу на відкритій території, в неопалюваних та охолоджених приміщеннях у холодний період року.

Температура повітря впливає не лише на людину, зокрема, позначаючись на її працездатності, а й на засоби виробництва. Тож, можна стверджувати, що як низькі, так і високі показники термометра є фізичними шкідливими та небезпечними чинниками. Розглянувши дані, наведені в таблиці, зрозуміло, що коли на вулиці нижче за -10°С, то умови праці є шкідливими. Коли температурний показник нижче -30°С, то клас умов праці є “небезпечним”, це - гранична температура для роботи на вулиці, коли виконувати можна винятково невідкладні види робіт.

Умови праці в морозну погоду регулюють законодавчі й нормативні акти України, відповідно до яких роботодавці зобов’язані: проводити медогляди працівників; надавати перерви для обігріву та відпочинку; припиняти за певних несприятливих погодних умов роботу.

Захист за допомогою спеціального одягу для роботи на морозі. Окремо встановлені норми, які визначають порядок безоплатного забезпечення робітників спецодягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту (ст. 163 КЗпП). Такі норми поширюються на тих, хто, працює у шкідливих та небезпечних умовах, а також виконує роботу, пов’язану із забрудненням або таку, що здійснюється в несприятливих температурних умовах. Однак у КЗпП норми не є вичерпними, тож уточнені критерії забезпечення при роботі на морозі спецодягом та взуттям та засобами індивідуального захисту викладені в галузевих нормах. Як зазначалося вище, роботи на вулиці за температури нижче -10°С є такими, що мають шкідливі умови праці, тож, відповідно, люди, виконуючи роботу за таких умов, мають отримати належний спеціальний одяг і взуття. У нашій країні розроблені держстандарти з випробування й експлуатації спецодягу для захисту від знижених температур. Зокрема: ДСТУ EN (V) 342–2001 “Одяг спеціальний для захисту від знижених температур”, ДСТУ EN 14058:2008  “Одяг захисний. Одяг спеціальний для захисту від знижених температур​

Припинення робіт за гранично низьких температур повітря: оголошуємо простій Граничні температури (зокрема, тривалість робочого дня та перерви для обігріву), сила вітру, за яких мають бути тимчасово припинені роботи на вулиці та перевезення людей у неопалюваних транспортних засобах установлюють відповідні служби місцевих органів влади (державної адміністрації) (п. 4.1 ДБН А.3.2-2-2009  “ Охорона праці та промислова безпека у будівництві. Основні положення”; п. 3.8.53, п. 6.1.15 Правил з охорони праці під час будівництва та ремонту об’єктів житлово-комунального господарства, НПАОП 45.2–1.02–90).

 

Загрози

 

     Працівник, який виконує свою роботу на вулиці взимку (особливо коли роботодавець не забезпечує належних умов праці), схильний до ризику обмороження та обмороження.
    Обмороження - це пошкодження шкіри та підлеглих тканин, спричинене низькою температурою. Область тканин із повільним та утрудненим кровообігом обморожена: пальці, кисті, ніс, щоки та вушні раковини.
 

Перша допомога при обмороженні

 

Пораненого слід перенести в тепле приміщення,
Послабте одяг, який чинить тиск на набряклі ділянки,
Зняти замочений і заморожений одяг,
Не натирайте обморожені місця снігом або спиртом,
Ви можете давати потерпілому сильно підсолоджені гарячі напої,
Не давайте потерпілому алкоголю або дозволяйте палити,
Якщо на шкірі є пухирі або синюшне забарвлення, що може призвести до некрозу - надіньте стерильну пов'язку і негайно зверніться до лікаря,
Помістіть обморожену частину тіла в холодну воду, а потім повільно і поступово підвищуйте температуру води до кімнатної температури (весь процес повинен тривати 20-30 хвилин).

 

Охолодження - рівень ризику та рекомендації

 

Загальний вплив низької температури на організм людини викликає переохолодження.

Рівень теплового навантаження тіла оцінюється на основі UTCI (Універсальний індекс теплового клімату). Для визначення значення UTCI, розрахунки теплового балансу людини проводяться в даних метеорологічних умовах, беручи до уваги, крім температури та вологості повітря, також швидкість та тиск вітру. Значення UTCI не є таким, як значення температури повітря.

У період переохолодження (листопад-березень) рівень ризику оцінюється за такою шкалою:

 

 

Категорія

Значення UTCI

Звинувачення та рекомендації

-1

Від + 9 ° C до 0 ° C

Маленький

Замерзання рук

  • рекомендується захист рук та головні убори;

-2

Від 0 ° C до -13 ° C

Помірний

Щипання на щоках

  • рекомендується підвищена фізична активність та захист кінцівок та обличчя від переохолодження;

-3

Від -13 ° C до -27 ° C

Сильна

Оніміння шкіри обличчя

  • рекомендується підвищена фізична активність та захист кінцівок та обличчя від переохолодження,
  • рекомендована підвищена теплоізоляція одягу;

-4

Від -27 ° C до -40 ° C

Дуже сильний

Можливі обмороження, озноб

  • необхідність підвищеної фізичної активності та захисту частин тіла, що піддаються обмороженню,
  • доцільно обмежити час перебування на відкритій території;

-5

Нижче -40 ° C

Екстремальний

Високий ризик обмороження падіння температури тіла на 0,3 ° С / годину

  • необхідно мінімізувати час перебування на відкритій території,
  • недоцільне перебування на відкритій місцевості, особливо для людей похилого віку та людей із серцево-судинними захворюваннями.

Таблиця була підготовлена ​​на основі: Урядового центру безпеки, www.rcb.gov.pl

 

Анонси
Державна екологічна академія післядипломної освіти та управління запрошує на курси підвищення кваліфікації «Механізми та інструменти зеленої економіки в форматі європейських вимог (екологічний аудит, СЕО, ОВД)».Комплектація групи – до 4 березня 2020р.на основі заяви.
17.02.2021
Кафедра заповідної справи та рекреаційної діяльності Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління з 15 по 25 лютого 2021 року проводить для працівників служби державної охорони НПП «Нобельський» курси підвищення кваліфікації на тему «О...
12.02.2021
25 березня 2021 р. об 11.00 в актовому залі Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління (вул. Митрополита Василя Липківського, 35, корп. 2, м. Київ, Україна) відбудеться Національна науково-практична конференція та круглий стіл: «Європейський зелений курс та водна п...
10.02.2021

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: Module 'modperf_ext' already loaded

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: